Announcement

Collapse
No announcement yet.

В посольствах многих стран приостановлена выдача виз. А это правда???

Collapse

Forum Topic List

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • В посольствах многих стран приостановлена выдача виз. А это правда???

    В посольстве США в Москве приостановлена выдача виз из-за технических неполадок. Об этом говорится в сообщении на сайте американского диппредставительства в РФ.
    «В данный момент бюро по консульским вопросам госдепа США испытывает технические неполадки паспортно-визовой системы, которые повлияли на процесс выдачи виз во всем мире, — говорится в сообщении. — Данная проблема — глобальная и не зависит от какой-либо определенной страны или визовой категории».

  • #2
    Re: В посольствах многих стран приостановлена выдача виз. А это правда???

    Да, это правда. В системе произошел сбой, задержки с выдачей виз во всех странах.

    Comment


    • #3
      Re: В посольствах многих стран приостановлена выдача виз. А это правда???

      UPDATE, posted on the Department of State website:
      The Department of State Bureau of Consular Affairs continues to make progress restoring our nonimmigrant visa system to full functionality. Over the weekend, the Department of State implemented system changes aimed at optimizing performance and addressing the challenges we have faced. We are now testing our system capacity to ensure stability. Processing of immigrant visas cases, including adoptions, remains a high priority. Some Embassies and Consulates may temporarily limit or reschedule nonimmigrant visa interview appointments until more system resources become available to process these new applications. We sincerely regret the inconvenience to travelers, and are committed to resolving the problem as soon as possible. Additional updates will be posted to travel.state.gov as more information becomes available.

      Comment

      Working...
      X